Güzel Sanatlar FakültesiHeykel

Heykel

Genel Bilgiler

Kuruluş

Heykel Bölümü 1983-1984 yılında kurulmuştur. Eğitimine Sinema TV ile birlikte Haydarpaşa Kampüsünde başlamıştır. 1992 yılı yaz döneminde Acıbadem Kampüsü'nde bahçe katında yapılan yeni mekan düzenlemeleri ile eğitimine devam etmektedir.

Program Profili

Heykel Bölümü, sorgulayıcı, yaratıcı kimlikleriyle kendilerini ifade edebilecek teknik ve düşünsel donanıma sahip heykeltıraşlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitimin ilk yılında formları doğru görebilmeyi, yapısal ve oransal ilişkilerini çözümleyebilmeyi, ışık-gölge ve doku farklılıklarının yarattığı etkiyi kullanabilmeyi amaçlayan uygulamalar yapılmaktadır. Üçüncü yarıyıl ile birlikte ahşap, taş, metal, terracotta ve takı derslerinde bu bilgiler farklı malzeme ve tekniklerle kullanılmaktadır. Yedinci ve sekizinci yarıyılda sanat yapıtının mekanla kurduğu ilişkiyi biçimsel ve düşünsel olarak sorgulayan öğrenciler, iç-dış mekanlara her türlü anlatım dili, malzeme ve tekniğin kullanıldığı projeler oluşturmaktadır. Kuramsal dersler, konferans ve workshoplarla beslenen program, seçilen bir alana yapılan uygulamanın değerlendirilmesiyle sonlanmaktadır

Mezunların İstihdam Profilleri 

Bu program mezunları; ilgili Sanat Alanlarında kamu veya özel sektörde çalışma imkanına sahiptirler.Ayrıca sanatçı olarak, atölye sistemi ile sanatlarını icra edebilirler veya Danışman olarak Ekspertiz konularında görev alabilirler. Tüm müzelerde ve Restorasyon ile ilgili alanlarda çalışabilirler, danışmanlık yapabilirler. Kamusal alanlarda düzenleme ve proje yöneticiliği yapabilirler Lisans yeterliliği yanı sıra Pedagojik Formasyon programını tamamlamaları koşuluyla KPSS'den gereken puanı almaları durumunda MEB tarafından öğretmen olarak atanabilirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar Lisansüstü Giriş Sınavlarında başarılı olmaları ve ALES, ÜDS sınavlarından geçerli not almaları koşuluyla lisansüstü yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarında öğrenim görebilirler.

Bu sayfa Heykel tarafından en son 24.01.2013 21:57:11 tarihinde güncellenmiştir.